Bieganie z dziećmi

Bieganie to natura

Chodzenie oraz bieganie to najbardziej naturalne sposoby poruszania się człowieka. Zresztą doskonale to widać na placach zabaw czy w przedszkolach podczas aktywności na świeżym powietrzu – dzieci po prostu nie są w stanie poruszać się powoli, zawsze gdzieś biegną i sprawia im to olbrzymią radość i frajdę. Właśnie dlatego, że jest to tak naturalna forma ruchu. W dorosłym życiu zazwyczaj zapominamy o tej umiejętności i przygodę z bieganiem kończymy na ostatnich zawodach klasowych w szkole.

Uwaga na rekordy

Może być też tak, że odkrywając bieganie na nowo, staniemy się zawodnikami pędzącymi za coraz lepszymi wynikami, kolekcjonującymi medale z kolejnych zawodów dla amatorów. O ile nie cierpią na tym inne aspekty życia i przynosi nam to satysfakcję i radość, nie ma nic złego w poprawianiu swoich wyników. Ważne, aby pamiętać, że nasze dzieci – czy to w wieku przedszkolnym, czy wczesnoszkolnym nie mają jeszcze tak dużej potrzeby rywalizacji i zarażanie ich bakcylem konkurencji nie musi wyjść na dobre. Tym bardziej, że coraz więcej zawodów biegowych dla dorosłych, ma w ofercie część adresowaną do dzieci. Dopóki traktujemy to po prostu jako zabawę i formę aktywnego spędzania razem wolnego czasu, wszystko jest w porządku.

Trening dla dziecka

Oczywiście, jeśli Twoje dziecko zapała pasją do biegania i będzie chciało brać udział w regularnych i ułożonych treningach, generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpoczęło swoją przygodę. Najważniejsze jednak, aby lekarz lub profesjonalny trener określił, czy jest już na tyle rozwinięte fizycznie, aby zacząć treningi. Statystycznie jednak jest to najmniej prawdopodobna sytuacja.

Raczej zabawa

Bieganie z dziećmi powinno przyjąć raczej formę zabawy, zachęcenie do aktywności, pokazanie, że to atrakcyjna forma spędzania czasu razem. W większej grupie znajomych można urządzić dzieciom mini zawody, bieg z przeszkodami lub bieganie na czas na niewielkich dystansach. Jednak to są jedynie środki do celu, jakim jest wypracowanie wśród dzieci zdrowych nawyków i przekonanie, że bieganie w każdej postaci jest przyjemne i zdrowe, że nie chodzi o rywalizację, ale o dobrą zabawę.

Stary dobry berek

Najlepszym przykładem starej i sprawdzonej zabawy biegowej jest gra w berka. Jedno z dzieci jest berkiem i jego zadanie to dogonienie i dotknięcie kolejnej osoby, która wtedy staje się berkiem i poluje na resztę. Nie trzeba wyszukanych i drogich sprzętów, aby przy odrobinie pomysłowości urozmaicić tę lub inną biegową zabawę.

W drogę!

Korzyści zdrowotne z amatorskiego biegania są trudne do przecenienia. Wzmacnia się układ krwionośny i odpornościowy, zwiększa ogólna wydolność organizmu. Poza tym w czasie wysiłku są produkowane endorfiny, które gwarantują dobre samopoczucie. I wreszcie wspólne bieganie, czy to w formie lekkiego treningu czy też zabawy biegowej, buduje i wzmacnia więzi między dziećmi i rodzicami. Buty na nogi i na ścieżkę!