Tylko standaryzowane ekstrakty z owoców bzu czarnego

Coraz częściej sięgając po nowy produkt, staramy się podjąć świadomą decyzję, zatem pytamy się o skład i porównujemy z innymi, dostępnymi preparatami. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze produktów zawierających naturalne składniki, o co pytać się farmaceuty?

Poniżej wyjaśniamy kilka podstawowych pojęć, które mogą się przydać podczas podejmowania decyzji:
Ekstrakt roślinny jest to zagęszczony preparat roślinny otrzymywany poprzez wytrawienie surowca roślinnego wodą bądź innym rozpuszczalnikiem, a następnie jego zagęszczenie. Dzięki temu w mniejszej objętości otrzymujemy większą ilość związków terapeutycznie czynnych.
Standaryzacja określa zawartość substancji czynnej o danej aktywności terapeutycznej. Dzięki niej wiemy, ile w pojedynczej porcji preparatu znajduje się związków aktywnych.
Np. 17,5 mg ekstraktu standaryzowanego na zawartość 13% substancji aktywnej oznacza jej zawartość w ilości 2,275 mg (17,5 mg x 0,13 = 2,275 mg)
DER (Drug Extract Ratio) – informuje nas o stężeniu zastosowanego ekstraktu w stosunku do surowca, z którego produkt został wytworzony. W uproszczeniu oznacza ilość części materiału roślinnego, jaki został użyty do wytworzenia jednej części ekstraktu.
Np. DER 64:1 oznacza, iż z 64 g surowca uzyskano 1 g ekstraktu.

Pamiętajmy, iż warto jest zwracać uwagę na skład produktu. Powie on nam znacznie więcej jego o właściwościach.