Nasze babcie doskonale znały syrop z czarnego bzu

Czarny bez syrop

Nowoczesne preparaty wspomagające walkę z różnymi chorobami nie biorą się jedynie z laboratoriów i pomysłów chemików. Człowiek od zawsze obserwował naturę i brał z niej to, co najlepsze, aby służyło jego zdrowiu. Sambucus nigra, czyli czarny bez to właśnie jedna z tych roślin, które są znane w medycynie ludowej od wieków. Stąd właśnie u wielu naszych babć syrop na kaszel dla dzieci to był właśnie syrop z kwiatów czarnego bzu.

Jak to działa?

Właściwości lecznicze owoców czarnego bzu biorą się stąd, że zawierają one polifenole, w tym antocyjany, które należą do grupy flawonoidów i są naturalnym barwnikiem roślin. Mają one zdolności przeciwutleniające, neutralizują wolne rodniki, a także wspomagają pracę układu immunologicznego. Dziś znamy te mechanizmy z badań laboratoryjnych, ale wiedza ludowa, która polegała na obserwacji, stawiała syrop z owoców czarnego bzu wysoko w hierarchii skutecznych środków. Zresztą niektóre babcie do dziś twierdzą, że najlepszy syrop na suchy kaszel dla dzieci to właśnie syrop z bzu czarnego.

Jak to przygotowywano?

Zbieranie kwiatów lub owoców czarnego bzu odbywało się raczej w suche dni. Zbierano całe baldachy, ścinając je, a nie zrywając. Ważne było, aby wybierać dojrzałe i lśniące owoce lub kwiatostany, które jeszcze nie zaczęły opadać. Następnie suszono je w zacienionym miejscu. I z tak przygotowanych składników tworzono mikstury, które były wykorzystywane na przeziębienie dla dzieci.

Jak robić to dziś?

Czasy trochę się zmieniły i nie zawsze można sobie pozwolić na zrywanie kwiatów lub owoców czarnego bzu, szczególnie mieszkając w mieście. Dlatego Sambucus Kids może być doskonałym rozwiązaniem jako syrop na odporność dla dzieci. Zawiera gwarantowaną ilość ekstraktu bzu czarnego i dlatego zachowuje właściwości, o których możesz przeczytać w zakładce Sambucus. Warto mieć w domowej apteczce to, co było stałym elementem jej wyposażenia u naszych babć. One z pewnością dobrze wiedziały, co jest skuteczne na przeziębienie u dziecka.