Gry i zabawy ruchowe dla dzieci

Systematyczność przez zabawę

Systematyczny trening, sport dla wyników czy nawet z myślą o poprawie stanu zdrowia czy zrzuceniu wagi to sposób działania, który jest możliwy w świecie dorosłych lub u starszych dzieci. Młodsze pociechy najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego zachęcanie je do aktywności fizycznej i wpajanie zdrowych nawyków najlepiej zorganizować przy pomocy gier i zabaw ruchowych. Tego rodzaju gry wpływają pozytywnie na rozwój motoryczny dziecka, wyrabiają zwinność, szybkość i stają się bodźcem dla wszystkich układów organizmu, włączając w to układ odpornościowy. Są przy tym doskonałym sposobem na ciekawe spędzenie wolnego czasu, odprężają i gwarantują radość i nawiązanie więzi z rówieśnikami oraz rodzicami.

Berek

To najpopularniejsza i jedna z najprostszych zabaw ruchowych. Jedna osoba jest berkiem i jej zadaniem jest dotknięcie innej osoby i krzyknięcie: „Berek!”. Wtedy ta osoba staje się berkiem i zabawa zaczyna się od początku. Cała gra powinna odbywać się na określonej przestrzeni. Możliwe są liczne modyfikacje jak gry w berka „kucanego”, „metalowego” i inne. Wtedy nie można zostać berkiem jeśli się kucnie, dotknie czegoś metalowego itp. Gra wyrabia szybkość i zwinność.

Głupi Jaś

Dwoje dzieci podrzuca piłkę między sobą, a trzecie jest „Głupim Jasiem”. Zabawa polega na tym, aby „Głupi Jaś” złapał w locie piłkę. Wtedy „Głupim Jasiem” staje się osoba, która rzuciła piłkę. Zabawa ćwiczy zręczność i koncentrację.

Zbijak

Potrzebna będzie piłka do siatkówki i prostokątny obszar podzielony na pół. Grają dwie drużyny. Zabawa polega na tym, aby przy pomocy piłki „zbić” osobę z drużyny przeciwnej. Zbita osoba schodzi z boiska. Piłkę można przejąć poprzez jej złapanie. Wygrywa ta drużyna, która zbije wszystkich zawodników przeciwnika. Zabawa ćwiczy koncentrację, szybkość i zwinność.

Biegnij jak najdalej

Zabawa polega na podrzuceniu piłki najsilniej, jak się da i biegnięciu najdalej, jak się da. Osoba podrzuca piłkę i w tym samym momencie zaczyna biec w określonym kierunku. Kiedy piłka dotknie ziemi, pozostali uczestnicy zabawy krzyczą: „Stop!” i dana osoba zatrzymuje się w miejscu. Wygrywa ten, kto dobiegnie najdalej. Zabawa ćwiczy siłę i szybkość.