Spacery w mieście i poza nim

Zacznij od pierwszego kroku

Dla osób, które nie ruszają się dużo już samo słowo „sport” może wywoływać stres lub pewnego rodzaju lęk. Bo przecież sport to wysiłek, żelazna dyscyplina, dużo fachowej wiedzy, którą trzeba przyswoić, a nie ma na to czasu ani ochoty. To tylko niektóre wymówki, które sprawiają, że nadal nie ruszamy z kanapy i przekazujemy dzieciom złe nawyki. A przecież każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Najpierw wyjdź

Takim pierwszym krokiem do aktywności fizycznej mogą stać się spacery, czyli po prostu chodzenie, wykonywanie tego podstawowego dla każdego człowieka ruchu. Ich główną zaletą jest to, że nie wymagają absolutnie żadnego przygotowania i nadają się dla osób w każdym wieku. Najzwyklejszy spacer po parku to doskonały pomysł na relaks, odprężenie i wzmocnienie organizmu. Poprawia krążenie, dotlenia, ćwiczy mięśnie, a zimą doskonale hartuje.

Edukacja z dziećmi

Spacerowanie z dziećmi w różnych porach roku pozwala na przyjrzenie się naturze i wyzwala w nich naturalną ciekawość. Kwitnące wiosną kwiaty, letnie owoce czy jesienne liście i kasztany to świetne preteksty do pierwszej edukacji przyrodniczej i dzielenia się wiedzą. A zebrane skarby natury mogą posłużyć jako rozrywka w mocno deszczowe dni – zielnik czy ludziki z kasztanów i żołędzi to tylko niektóre pomysły na zabawy w domu.

Przekazanie nawyków

W staraniach o dobrą odporność chodzi przede wszystkim o przekazanie dobrych nawyków. Wspólne spacerowanie i generalnie przedkładanie poruszania się piechotą nad jazdę np. samochodem to jasny komunikat dla dziecka, że ruch jest bardzo ważny. A jeśli dodatkowo robicie to razem, Twoja pociecha będzie pozytywnie kojarzyła te aktywności, bo to czas spędzony z Wami, który jest kluczowy dla dziecka na wczesnym etapie rozwoju.

Ćwicz się sprytnie

Przekazanie nawyków zaczyna się od wyrobienia ich samemu, dlatego staraj się chodzić i spacerować jak najczęściej lekko się oszukując, na przykład wysiadając przystanek wcześniej lub parkując samochód możliwie daleko od wejścia do galerii handlowej, a jeśli to możliwe, rezygnując z używania samochodu na pewnych dystansach. Dużo łatwiej przyjdzie Ci ochota na kolejne popołudniowe czy wieczorne spacery w większym gronie. A tak naprawdę to dopiero pierwszy krok, bo kiedy zasmakujesz, a właściwie odkryjesz na nowo, czym jest podróżowanie na własnych nogach, z pewnością zapragniesz dalszych wędrówek – czy będą to góry czy inne ciekawe miejsca. Najważniejsze, że zacząć możesz już dziś.